Yorum Gönderme Kuralları

Yorum kuralları tamamen kendi takdirimize bağlı olarak, önceden bildirilmeksizin tüm yorum içerikleri değiştirilebilir. İncelemeleri veya diğer içerikleri kaldırma, girişleri kaldırma veya kilitleme ve üye hesaplarını devre dışı bırakma hakkımız saklıdır, lütfen bunları dikkatlice okuyun.

Bir Değerlendirme Yaparken Dikkat Edin!

  • Detaylı ve Objektif Olun.
  • Dil Bilgisi ve İmla Kurallarına Dikkat Edin.
  • Yorumlarınız da Tehdit ve Hakarette Bulunmayın.
  • Telefon Numarası ve E-mail Adresi Gibi Bilgilerinizi Açıklamayın.

ALAKASIZ İÇERİK

Satın alınan ürünle ilgili yorum yapmadan önce, işletme ile ilgili deneyiminiz hakkında ayrıntılı bilgi edinin. Bazı durumlarda, hizmetin veya ürünün ana özelliklerinin kullanılmadığına inanırsak incelemeleri kabul etmeyebiliriz. Yorumlarınız, gönderdiğiniz incelemeyle ilgili olmalı, cevaplar bilgilendirici olmalı ve yanıtladığınız soruya ilişkin olmalıdır.

KİŞİSEL SALDIRILAR

Başkalarına yönelik kişisel saldırılar, tehditler veya hakaretler yayınlamayın. Kişisel saldırılarda hesabınız kaldırılabileceği için benzer şekilde yanıt vermenize gerek yoktur. Bunun yerine bir sorun ile karşılaştığınız zaman lütfen sorunu site yönetimine bildirin.

KÜFÜR, HAKARET VE ARGO KONUŞMA

Her ne sebeple olursa olsun, yorumlarınızda bir ürün, marka yada bir kullanıcıya karşı küfür, hakaret içeren söylemlerde bulunmayınız. Bu şekilde yapacağınız bir yorum site yönetimi tarafından yayınlanmaz ve var olan hesabınız iptal edilerek IP adresinize kısıtlama getirilebilir.

REKLAM

Yorumlarınız da hiçbir zaman reklam içerikli kelime ve söylemlere yer vermeyin. Buna viral reklamlar, bağlantılar, promosyonlar vb. dahildir. Ancak herhangi bir şekilde tarafsız olarak farklı bir ürün ve marka önerebilirsiniz. Ürün önerileri içeriğe bağlı olarak kabul edilebilir.

DIŞ BAĞLANTI VE YÖNLENDİRMELER

Alakalı olmayan veya güvenli olmayan/rahatsız edici web sitelerine neden olan harici bağlantılar yayınlamayın. Bağlantı ve yönlendirme verilen yorumlar site yönetimi tarafından kabul edilmez.

EK BİLGİ VE DOĞRULAMA İSTEKLERİ

İçerik ekibimiz, bir gözden geçiricinin incelemekte olduğu ürünü veya hizmeti kullanıp kullanmadığını doğrulamak için kendi takdirine bağlı olarak kontroller yapabilir. Bu çabaların bir parçası olarak, bazı üyelerin bir ürün aldıklarını veya inceledikleri hizmetin bir müşterisi olduklarını doğrulamak için ek bilgiler sağlamaları gerekebilir.

YASAL TALEPLER (Kaldırma İstekleri)

İçeriğin kaldırılmasıyla ilgili gerekçeli ve kibar istekleri göz önünde bulundururuz. Gönderme Yönergelerimizi ihlal etmek veya birinin haklarını ihlal etmek bir incelemenin veya başka bir içeriğin kaldırılması gerektiğine inanıyorsanız, kaldırılmasını istediğiniz içeriği bize bildirebilirsiniz. İçeriğin neden kaldırılması gerektiğini düşündüğünüz konusunda ayrıntılı ve gerçekçi olun. Ne kadar çok kanıt sağlarsanız, karar vermemiz o kadar kolay olur. Her isteği yanıtlayamayacak olsak da, her birini araştırdığımızdan emin olabilirsiniz.

SAHTE YORUMLAR

Bireysel Kullanıcılar: Her ne şekilde olursa olsun yapılan bir değerlendirmenin olumlu veya olumsuz sahte olduğunu tespit edersek, bununla ilgili kullanıcıya yönelik yaptırımlar uygulayabilir, kısıtlamalar yapabiliriz. Sahte değerlendirmeleri tanımlamak ve derecelendirme sistemimizi manipüle etmeye çalışan kişilere karşı bazı araçlarımız mevcuttur.

Marka Yöneticileri: Markanıza yönelik herhangi bir yorum ve değerlendirme de üyemizin kullanıcı adının müşteri veritabanınızla eşleşmediğini iddia etmek, bir incelemenin sahte olduğuna dair yeterli kanıt değildir. Diğer işletmelere olumsuz yorumlar yapan rakiplere sıfır tolerans yaklaşımı uyguluyoruz ve bu tür sahte incelemeleri belirlemede çok gelişmiş araçlara sahip olduğumuzu unutmayınız.

Tespiti Halinde: Her iki halde böyle bir durum tespit edilir ise; Kısıtlama, Erişim Engeli, Tüm gönderileri silme ve Rekabet Kurumuna bildirimde bulunma hakkımız saklıdır.